Greater Houston Section

GHS Executive Board and Committees 

ACS-GHS Organization and Operations Manual

2022 Executive Board

Chair


Eme Abu


Chair-Elect


Valerie Moore

Vorys

Past Chair


Dawn Friesen

Stepan Oilfield Solutions

Secretary (2022-2023)

Stephanie Daifuku

ExxonMobil

Treasurer (2021-2022)

Sam Lewis

Halliburton

Director

Laura Smith Callahan

Biochemist

Councilor

(2020-2022)

Carolyn Burnley

Shell (Retiree)

Councilor

(2022-2024)

Larry Dennis

ExxonMobil (Retiree)

Alt. Councilor

(2022-2024)

Tom Malloy

UH

Director

Safia Mohamed


Councilor

(2021-2023)

David Germack

Kraton

Councilor

(2022-2024)

Amber Hinkle

Covestro

Alt. Councilor

(2022-2024)

Mamie Moy

UH (Retiree)

Director

Lynn Foster

Schlumberger

Councilor

(2021-2023)

Valerie Lafitte

Schlumberger

Alt. Councilor

(2021-2023)

Snigdha Chennamaneni

Woodfield Pharmaceutical, LLC

Alt. Councilor

(2022-2024)

Bob Botto

ExxonMobil (Retiree)

Director

Richa Chandra

University of St. Thomas

Councilor

(2022-2024)

Crystal Young


Alt. Councilor

(2021-2023)

Javoris Hollingsworth

University of St. Thomas

Alt. Councilor

(2022)

Tracey Simmons-Willis

Wharton County Junior College

Awards Committee Chair

Lisa Houston

PAC, LP

Education Committee Chair

Roxie Allen

St. John's School

2022 Committees

Committees and Projects
Chairperson
Programming Committee
Valerie Moore
      Younger Chemists Committee (YCC)
 Safia Mohamed
      Women Chemists Committee (WCC)
 Lynn Foster
      Minority Affairs Committee (MAC)
 Javoris Hollingsworth
Awards Committee
Lisa Houston
Nomination Committee
 Dawn Friesen
Education Committee
 Roxie Allen
      Student Affiliates
 Loïc Samuel
      Project SEED

Javoris Hollingsworth

      Scholarship Exam
Roxie Allen
      Chemistry Olympiad
 Jerry Yang
      High School Chemistry Clubs
 Roxie Allen
       AACT Liaison
Amiee Modic
Community Affairs Committee
 Tracey Simmons-Willis
       Industrial Relations
 Vacant
       Kids & Chemistry
 Bob Botto
       Education Rainbow Challenge  Eme Abu
Membership Committee
 David Germack
Communications & Technology Committee
 Laura Smith Callahan
      Newsletter Editor
 Erica Lopez
      Website Administrator
 Dawn Friesen
Strategic Planning Committee
 Amber Hinkle
Financial Advisory Committee
Larry Dennis
Fundraising Committee
 Snigdha Chennamaneni
Volunteer Coordinator
 Maryanne Mores

Powered by Wild Apricot Membership Software